For Mazda MX-5 entusiaster

Dagbog 2004

Læs mere om Min MX-5
Dagbog 2003
Dagbog 2004
Dagbog 2005

 

Januar måned

Bilen begyndte at ligne bil igen. Andreas Fast var venlig at sende billeder af reparationen.

22. Februar Så var det endelig tid til gensyn med kæledyret. Havde været forbi et par gange og se forløbet, når jeg alligevel havde er ærinde, som bragte mig over Fyns land.

Var sindssyg spændt. Hvordan mon sådan en MX-5 så ud efter sådan en reparation? Havde før se reparationer efter skader som ikke var særligt godt udført, så mine forventninger var blandede. Men f... hvor var den flot lavet. En ven og jeg gennemgik bilen, og forsøgte at finde en fejl, men fandt ingen. Lakken stod funklende uden en eneste ridse eller støvfnug. Vi kigge på samlingerne hvor der var lavet pladearbejde, men kunne ikke se forskel på nyt og gammelt. Imponerende. Bilen var som ny over alt.

Bagtøjet med de gule Koni dæmpere, EBC Greenstuff bremseklodser og bremselinier af rustfrit stål.

 

 

 

 

 

Indersiden af frontspoileren, hvor man tydeligt kan se luft indsugningen som skaber bedre kølning af bremserne.

 

 

 

5. marts Sandhedens dag på FDM testcenter. Jeg havde vist bilen frem til en del bilkyndige mennesker, som alle var imponerede over hvor flot den var lavet. Så det var lidt spænende at se hvad FDM kunne finde. Jeg spurgte FDM Testassistenten om han ikke kunne notere de ting han fandt som var godt. Men nej. FDM kan kun finde fejl. Og det forsøgte han så. Testassistenten gik bladearbejdet efter i mindste detalje og satte en masse OK krydser i alle felterne, hvorefter det lidt tørt blev konkluderet at han havde fundet en punktsvejsning, som ikke var fedtet nok med rustbehandling. Fint... ingen ko på isen der. Bilen blev på 4 timer målt og vejet i alle leder og kanter og bilen blev målt op til at være snurre lige. Den trak en smule til højre, men han kunne ikke vurdere hvorfor, da bilen var sænket. Derudover fandt han at bremsevæsken kogte ved 175 grader og at den målte lidt for megen CO i udstødningen.

Dommen i FDM sprog blev "Bilen er særdeles god, med få fejl af mindre betydning". Testassistentens personlige vurdering var at bilen var imponerende flot i forhold til alder og at bladearbejdet var udført uhyre professionelt.

Så der var ikke et øje tørt.

 

9. Marts Den gamle træ gearknop passede ikke rigtigt til interiøret. Derfor blev der indkøbt en Momo Anatomico gearknop (den lille). Den sølvfarvede ramme om Radioen irriterer mig stadig. Gearknoppen blev købt hos Bildillen i Valby. Gearknoppen passer godt til det originale Momo rat.

11. Marts Udskiftede de gamle grå og sorte måtter med nogle i samme farve som resten af interiøret. Købte nogle med påskriften Mazda M-edition på tilbud i en ret god kvalitet hos I.L. Motorsport. De passer godt, og får kabinen til virke mere helstøbt.
 
12. Marts En tur til Au2Fast på Fyn får at få lavet de sidste små ting. Andreas Fast indrømmede at der havde været problemer med sporingsapparatet før den blev afleveret.


Det blev da også bekræftet efter at den forsøgsvis blev sporet igen. Højre sensor på baghjulet kunne ikke måle Camper, hvilket gjorde sporingen umulig. Bilen kørte da også lidt underligt bagefter. Hvad gør man så? Man finder da bare et andet sted. Uden diskussion drog vi af sted og fik bilen sporet.

Vupti bilen kørte ordentligt igen, bortset fra at den trak noget til højre. Der blev byttet rundt på højre for og baghjul - og hallo - bilen kørte pludselig som den skulle. Dejligt.
 
Bilen blev indstillet til: For bag
Caster 4,2 grader  
Camber -1, 0 grader -1,2 grader
Toe 0,16 grader 0,4 grader

Samtidig fik bilen også ny bremsevæske. Uden diskussion. Den noget højre CO værdi er dog ikke løst endnu, men bliver løst på et senere tidspunkt.

Alt i alt må forløbet med at få bilen på hjul konkluderes at have været en positiv oplevelse. En service og entusiasme man ikke lige møder på de københavnske værksteder sammen med det flotte resultat, har ændret mit syn på at reparere skader.

Jeg vil derfor klart anbefale lige at ringe til Au2Fast (40317408) såfremt man får en forsikringsskade, som skal laves på ens MX-5'er.

 

 

19. marts Sammen med 3 andre MX-5'ere fra MX-5 Club DK, drog jeg til Padborg Park får at deltage i Drive 4 Fun's udvidede kørekursus. Op kl. 430 for at være i Padborg kl. 0830.


Drive 4 Fun havde arrangeret udvidet kørekursus, hvor der bl.a. blev undervist i optimal bremsning med og uden ABS, styre teknikker ved udskridning, og det vigtigste og sjoveste - optimal kørsel gennem kurver. Sidstnævnte blev meget pædagogisk illustreret ved langsom gennemkørsel med en professionel instruktør, som instruerede i optimalt nedbremsning, styring og idealkurve. Efterfølgende blev svinger, gennemkørt med fuld hastighed, således at man fornemmede hvordan det skulle være, når alting var optimalt. Bremsepunkter og ideal kurve var i hvert sving markeret med kegler. Efterfølgende kørtes kurverne i egen bil, hvor instruktøren over radio korrigerede kørslen.

Efter frokost blev der mulighed for at se hele banen som passager i en Golf R32 - igen med en professionel kører bag rattet. Det satte sagerne lidt i perspektiv, da man pludselig indser hvor langsomt man selv er når man kører på banen. Det blev også kørt et par runder i en Renault Spider, som ikke var nær så sjov som Golf'en.


Det var meningen at hele banen afslutningsvis skulle bruges til at træne de færdigheder man havde lært om formiddagen, men voldsom regn satte en stopper for dette. Ærgerligt. Alt i alt var det et fantastisk arrangement, og en god lejlighed til at at fornemme MX-5'erens fantastisk køreegenskaber under kontrollerede forhold. Og så kan man kun blive en bedre bilist ved at prøve grænserne på en bane som Padborg. Man lærer sin bil meget bedre at kende. Og det bedste af det hele. Forsikringen dækker kørslen, da der er tale om kørekursus med professionelle kørelærer.

Jeg må derover igen, så jeg kan få afprøvet hele banen. Jeg håber at se masser af MX-5'ere næste gang et lignende kursus bliver afholdt - Kører man MX-5 og ikke har prøvet bilen på en bane, snyder man sig selv for en fantastisk oplevelse.

Læs mere om avanceret kørekursus på www.drive4fun.dk.

Se alle billederne fra dagen i galleriet.

Se video fra dagen under film.
 

17. April MX-5 Club Denmark årsmøde.

Mødtes hos Ole Mathiesen automobiler hvor der kunne stemmes på den flotteste, frækkeste og den mest klassiske 5'er... Æv, min fik ikke nok stemmer til at vinde.... :o((

Efter at have se på bilerne gik turen af de snoede MX-5 veje til Vedbæk, hvor klubben holdt generalforsamling og hvor der var fest om aftenen.

Alt i alt en god start på sæsonen med godt vejr, og masser af hyggelige mennesker med deres flotte 5'ere. Alle billeder fra dagen kan ses i galleriet.
 

1. Maj Rullefelt hos Peugeot Køge.
Peugeot Køge holdt åbent hus, hvor der bl.a. var muligt at at få sin bil på rullefelt (uanset mærke). Det mindede lidt om Striben fredag aften, men var en god mulighed for lige at se om MX-5'eren havde de heste den skal have.

Mekanikerne havde problemer med at få bilen fastgjort på grund af bilens minimale højde. Den blev målt til 119 HK ved 6753 rpm og 130 Nm ved 5832 rpm, hvilket jeg ikke helt ved om jeg skal være tilfreds med. Bilen har trods alt high flow cat, K&N samt stillet timeingen frem til 14 grader. Er der andre der har lignende målinger på deres biler? Videoklip fra dagen kan ses her.

NoPaint var også til stede og det var muligt at handle om prisen på en bule. Jeg havde en lille bitte bule i forskærmen, som blev fjernet på 30 sekunder for et symbolsk beløb. Kan klart anbefales hvis man har sådan nogle små irriterende buler.


Klik på billedet for fuld læselig størrelse.
 

1. Maj Træf på Magelsø.
Hvad mere hyggelig end en dag på Magelsø sammen med alle de andre flotte biler. Se billeder fra dagen i galleriet.
 
5. Maj Havde på en eller anden måde kørt et pop nitte i det ene dæk, så jeg havde fået en sive punktering. Dækskum, overtryk fra dæk pumpen nede fra tanken og hvem andre en Emin's dækcenter i Nordvest har åbent onsdag kl. 1700. Han satte en gummi lap i udefra, hvilket et par af mine bilkyndige venner fik forklaret bare ikke duer.

Jeg har længe været utilfreds med at bilen kun kørte ca. 8-9 km/liter. Efter at have undersøgt alverdens fejlmuligheder fandt jeg på at kigge nærmere på tændrørene. Dem jeg havde fået sat i ved sidste service var NGK bkr5e-11. Efter at have gransket NGK's hjemmeside fandt jeg ud af at de var til en 1,8. Så jeg monterede et par (NGK bkr6e-11) fra MX-5 Parts i England, som ifølge NGK's hjemmeside skulle passe til en 1,6'er. Så må vi se hvordan det går med dem.
 

6. Maj Ringede lidt rundt, og det eneste dækcenter der havde et 15" Goodyear F1 på lager var Superdæk i Roskilde. Afsted det gik og et nyt dæk var monteret.

Da jeg kom på arbejde blev jeg mødt af vores bil administrator, som var kommet til at bestille en forkert bil til en konsulent i Jylland. Jeg havde gået hele ugen og kigget lidt til den helt nye Peugeot 307'er, som stod på parkeringspladsen. Da jeg alligevel stod for at skulle udskifte BMW'en, fik jeg mulighed for lige at prøve den fejlbestilte bil. Så efter en prøvekørsel, bestemte jeg mig for at den ville jeg da godt have. Dagen sluttede med et nyt dæk og en ny bil :o) Den nye bil kan ses under CV.
 

7-9. Maj En tur fra København til Skive og tilbage igen af både motorvej og landevej (med pæn speeder føring ;-)) resulterede i en benzin økonomi på ca. 11-12 km/liter. En klar forbedring. Jeg er spændt på at se om det fortsætte sådan med de nye tændrør.

På vej hjem, lige præcis på toppen af broen, rundede bilen 60.000 km. Ja, ja... jeg syntes det var sjovt!!
                                                                                 Klik på billedet for fuld størrelse
 

9. Maj I forum er der blevet skrevet en del om plastikbagruder. Så da jeg alligevel var i Skive (vandet er helt kalkfrit, så det er som at vaske bil i kildevand), og da der var mulighed for var vaske bil fik bagruden også lige en tur med Renovo Plastic Window Polish, fra MX-5 Parts. Jeg tog billeder før og efter, men man kan ikke se forskel. Det kan man dog klart i virkeligheden. En ting jeg burde have gjort for længe siden.


Yeps... mens jeg vaskede og polerede bil fiksede kæresten bagruden. Hun fandt også lige et par fejl på bagsmækken. Kan i slå den drenge? Hvor mange er jeres kærester pudser MX-5'eren??
 

29. Maj Sturup Raceway,
med den danske og svenske MX-5 klub. 4 biler fra DK og 20-25 stykker fra Sverige. Min første rigtige debut på bane. Padborg var god indlæring, men der var grundet det dårlige vejr, ikke mulighed for at køre banen igennem efter øvelserne.

Forberedelsen lignede min kæreste foran tøj skabet en fredag aften før en fest. Hvad skulle jeg tage på til dagen?? Køredragt, handsker og hjelm. Jeg havde ingen af delene. En af mine venner, havde fundet en åbent hjelm hos Thansen, til 400,-, som han brugte til Klub Rallye. Den var åben, hvilket jeg syntes er en fordel når man skal kunne orientere sig maksimalt. I bil har man ikke brug for vindskærm (det er jo ikke formel 1). Som køredragt fandt jeg en gammel kampvognsdragt fra forsvaret, som jeg tidligere havde brugt til at male i. Ikke kønt, men praktisk. Handsker valgte jeg at købe hos Lindebjerg Car Parts. Da de ikke kostede alverden købte jeg de dyreste Sparco (300,-), som ud over at være brandsikre også var godkendte til ditten og datten inden for motorsport.

Om morgnen blev bilen checket igennem for vand, olie, bremsevæske og dæktrykket blev hævet til 2,5 bar hele vejen rundt (195/50/15). Det viste sig senere at dæktrykket burde have været noget højere. Næste gang prøver jeg 2,6 bar. Min ven (som er 2. kører i Klub Rallye) kørte med og havde taget sit grej med i tilfælde af at vi måtte være to i bilen. Vi mødtes med de andre danskere ved Bellafields (Som René kalder det) og kørte i samlet trup til Sturup Raceway, som kun er ca. ½ times kørsel fra København.

Før kørsel gennemgik den svenske klub reglerne for brug af banen. Herunder de forskellige flag, og hvad man skulle gøre hvis man kørte af eller hvis man blev presset af en hurtigere bil bagfra. Målet var klart at alle skulle have en god dag og at alle kørere og biler skulle hjem i hel stand. Vi spadserede hele banen igennem, som hvor svingene blev forklaret. Her skal der bremses - styr efter det punkt - begynd at accelerere her - Hvis man gør sådan, går det galt her osv... Ganske godt for os helt uøvede kørere. Efter teknisk kontrol af bilerne, blev vi delt op i erfarne og uerfarne. Jeg kørte naturligvis i den uerfarne klasse.

I starten gik det ikke helt så stærkt, og jeg blev da også presset af kørere, som kunne mere end jeg. Vi havde lært at blinke og holde til siden hvis man blev presset, hvilket gjorde at de hurtigere biler på gentleman maner kørte forbi, og man kunne køre sit eget tempo. Efter et par laps kunne jeg fornemme hvad det vil sige at have varme dæk. Det betyder langt mere end jeg troede. Svært at beskrive. Nok noget man selv skal føle. Efter et par omgange, begyndte jeg at finde idealkurverne og bremsede de rigtige steder, hvilket betød at speederen pludselig kunne bruges til at styre rundt i et par af svingene (de nemme). En fantastisk fornemmelse. Her kunne man mærke hvor god vægtfordelingen er i en MX-5'er. Ikke noget med at "vælte" over det ene fordæk. Nope - her var alle 4 hjul med på banen.
Det gode ved at have en 2. kører med, var dels at han var en god coach til at guide mig bedre og bedre gennem svingene og at han kunne sige stop når det endelig lykkedes mig at indhente en forankørende. Når jeg nærmede mig en anden bil, begyndte jeg uden at tænkte over det at køre stærkere og stærkere. Vi havde aftalt at han skulle sige stop når det gik stærkere end godt var. Og det blev det til et par gange. Jeg endte da heller ikke i sandet, eller spandt rundt.

Efter 10-15 omgange stod temperaturmåleren på maks. Ups... der er desværre ingen lamper der lyser, og den sidder langt væk fra omdrejningstælleren, så det var kun ved en tilfældighed at jeg lagde mærke til det. På med varmen, i pit og åbne hjelmen. Ekspansionsbeholderen var hel tom, og der lugtede af kølevæske fra motorrummet. Slangen der gik mellem termostat og køler, var klappet hel sammen af vakuum. Ikke en skide god start. Heldigvis havde jeg en 1½ liter Vittel kildevand med, som efter lidt nedkøling blev påfyldt (så vi måtte efterfølgende nøjes med kolde Svenske dåse cola'er). Efter at de øvede havde kørt, og bilen var kølet ned, var det af sted igen. Efter et par runder blev bilen varm igen. Et par stille runder kølede bilen ned, og der kunne køres videre. Det var dog nødvendigt at påfylde vand igen.
Banen er ganske kort, så man kører ikke med stor hastighed, men bremser og accelererer meget hvilket også gør at bilen ikke får megen passiv køling. På vej hjem af motorvejen var der heller ikke nogen problemer.
Det viste sig at være et defekt kølerdæksel. Gummipakningen var mør (Klik på billedet for fuld størrelse), så vandet røg i ekspansionsbeholderen ved lavere temperatur end det skulle.
Et andet problem var bremserne. De sagde nogle sjove lyde, da vi kørte i pit efter sidste omgang. Det viste sig at mine Green Stuff klodser foran stort set var slidt helt ned. Da jeg kom hjem blev de forreste klodser og bremsevæsken skiftet. Der havde ikke været problemer med bremserne under kørselen, men den havde muligvis været tæt på at koge. Så for en sikkerheds skyld blev den skiftet. En af de andre danske kørere havde tilsvarende oplevelse med bremserne. Da bremsevæske og klodser blev skiftet, opdagede Andreas fra Au2fast, at en pakning til gearkassen var gået, som derfor mistede olie. Den blev naturligvis lavet samtidig.

Havde jeg lært noget. Ja bestemt.

  • Jeg havde tidligere værket skeptisk om jeg turde køre på bane. Det er jeg stadig hvis det er stående start og tidstagning. Men track day som dette med gentleman forbikørsler. Det tør jeg godt.
  • Lærte utrolig meget om bilens køreegenskaber og om hvor god (eller rettere sagt dårligt) en pilot jeg selv er. Der er meget at lære endnu. 
  • Det koster penge at køre på bane. Bilen bliver slidt. Men det er det værd.
  • 115 HK er nok til at have det sjovt på bane når man er nybegynder.
  • Det er vigtigt at bilen er i god stand. Gode dæk og bremser er nødvendige når det går stærkt i svingene.
  • Få en, der har prøvet at køre stærkt før, til at køre med første gang. Det er godt med en "køre lærer", som kan sige stop når det går for stærkt.
  • MX-5'eren en fantastisk på offentlig vej, men simpelthen ubeskrivelig på en bane. Det skal prøves.
  • Jeg har ikke kørt track day for sidste gang.

Husk at checke bilens tilstand grundigt når du har været på bane. Bremser, dæk, olie og vand og skift bremsevæsken for en sikkerheds skyld.

Se film fra dagen her. Se billeder fra dagen i galleriet her.
 

20. juni Gavnø Autojumble
En herlig dag sammen med andre MX-5'ere og en masse andre bil entusiaster. Et sted mellem 300-400 biler, de fleste top poleret, var samlet så der kunne mega sparkes dæk. Trods et par regnbyger, endte dagen i glimrende solskin. Et sandt Mekka for danske bilentusiaster. Snyd ikke dig selv, til næste år, for dette arrangement.

Se billeder fra dagen i galleriet her.
 
Juli måned Havde tidligere problem med benzinøkonomien. Siden montering af de nye tændrør har den stabilt ligget på 11-13 km/l, hvilket er meget bedre og efter min mening helt acceptabelt.
 
18. juli Monteret tværgående forstærker på den forreste bro.
Den forreste bro, som blev monteret ved reparation af det tidligere nævnte uheld er en nyere generation, end den oprindelige 1991. Den nye udgave har beslag til montering af en tværgående forstærkning. Denne var ikke monteret da jeg fik bilen tilbage (hvilket den jo heller ikke normalt er på en 1991'er). Andreas Fast fra Au2fast fandt en i gemmerne, som blev monteret, hvilket resulterede i at bilen er blevet mindre følsom overfor de vejbanens påvirkninger, som tidligere kunne kaste bilen lidt fra side til side.

 
20. Juli Havde gennem nået tid overvejet at montere en tårnstabilisator. Havde lidt kig på nogle forskellige. Bl.a. dem som man kunne få hos IL, Moss og MX5parts, Freedom Design og Flyin Miata. Valget faldt på Flyin Miata, som udmærker sig ved nemt at kunne justeres i bredden og passer til biler med ABS og evt. turbo. Specielt ABS skulle kunne være problematisk sammen med nogle af tårnstabilisatorerne. Det eneste problem var at den tilsyneladende kun kunne fås i USA, men det lykkedes mig at finde en i Europa hos Performance5. Nem og hurtig levering, selv om on-line bestilling er lidt bøvlet. Baren var ikke listet på siden, men kunne leveres efter forespørgsel. De enkelte dele er lavet i god finish (hvilket kan ses næste gang på Maglesø) og montering var ganske let, hvilket kan ses under guiden: Montering af tårnstabilisator.

Opdate: Det mest markante er at alle vibrationer fra torpedo pladen er helt forsvunden. Tidligere kunne jeg godt mærke resonans fra K&N filteret m.m. Det er helt væk. Ellers føles det som om at bilen ved ekstrem sidepåvirkning har meget bedre greb i forhjulene. Eksempelvis, hvis man kører 50 km/t og drejer meget kraftigt for at dreje 180 grader (rundt om en kegle eller lign.).
 
31. Juli Det skulle lige prøves.. MX-5'eren er en ganske fornuftig og ganske hyggelig bil til en tur i Drive-In Bio en varm sommeraften (ja, der var faktisk en den her sommer).

 
Starten af September Havde længe haft problemer med en del rystelser fra bagvognen. Kørte en eftermiddag forbi AGL på Roskildevej og fik dem afbalanceret. Lige meget hjalp det, indtil et kyndigt medlem fra MX-5 klubben, med adgang til det rette udstyr, brugte et par timer en aften på at afbalancere dækkene. Tricket var at dreje dækkene 1/4-1/2 omgang og så afbalancere igen. Det hjalp. Der er stort set ingen rystelser. Dog sås det at det dæk, som blev udskiftet ved den tidligere punktering ikke var helt rundt.
 
9. September Med Nyt om Biler på Sturup Raceway.
Kombinationen af at en af mine venners far, med betydelig erfaring som motorjournalist, var i dialog med Chefredaktøren på Alt om Biler og samtidig interesseret i MX-5'ere og at der var givet mulighed for at at tage med på en kigger og sparke dæk sammen med de andre MX-5 entusiaster gjorde at jeg i havnede på Sturup Raceway. Oprindelig var det kun meningen at der skulle have været 5 MX-5'ere med i artiklen, men da der var 6 der dukkede op mente Chefredaktøren at den sidste kunne være med i baggrunden.

Den meget positive artikel på hele 6 sider kan læses i Nyt Om Biler, November 2004.

En spændende dag hvor der også var tid til at få kørt lidt på banen.

Foto: Tage Schmidt
 

24. September Da det uheldigvis ikke var muligt at tage med den svenske og danske MX-5 klub på Sturup d. 18. September, var det godt at en af mine venner havde arrangeret en privat track-day på Sturup Raceway (Det er faktisk ikke ret dyrt at leje banen en aften hvis man er nogle stykker). Vi mødtes ved Statoil tanken før broen og drog mod Sturup. Efter grundig instruktion (Alle biler skulle hjem i hel tilstand) gik det løs på banen. Det var første gang at jeg kørte sammen med andre biltyper end MX-5'ere. Det var sjovt at kunne følge med eller vinde et par meter hver omgang i forhold til velkørende franske GTI'er med flere HK end mine 119. Samme var slet ikke tilfældet da en BMW M3 (E30 - 4 cyl) sat op til banekørsel med en dygtig fører kom på banen, og ej heller ikke da en BMW M3 CSL (E46) med 360 HK blandede sig. Sidstnævnte havde i øvrigt en så lækker lyd at det på ingen måde kan beskrives med ord.
Sidstnævnte tyskere ville jeg gerne se op imod nogle af de turbo MX-5'ere der findes i landet, med de rette piloter bag rattet. Der var flere spændende biler på banen. Bl.a. et par Lancia Integraler med en fabelagtig turbovislen, som kom til udtryk når de blev presset til det yderste rundt på banen. Så meget at den ene kører lige skule køle lidt af i pitten.
Prikken over I'et var pølser på grill kombineret med sodavand og diverse "da jeg kom rundt i svinget...." historier fra dagen. En fantastisk hyggelig aften i godt selskab, som forhåbentligt bliver gentaget til næste år.



Foto: Tage Schmidt og René Larsen
 
3. Oktober Min fine Jackson Racing katalysator begyndte meget hurtigt efter montering at rasle, og Andreas fra Au2fast måtte konkludere at den var død. Da han ikke havde en ny ved hånden, måtte jeg vente på at han skaffede en ny. Der gik noget tid, og bilen begyndte at køre som om der var en prop i indsugningen. Endelig fandt Andreas en udskiftning, som viste sig at være en hel ny. Det må da betegnes som ekstrem god service, når den jeg købte var brugt!!!!

Den nye katalysator blev hentet hos Andreas en dag jeg var på vej over Fyn i forbindelse med mit arbejde. Selve udskiftningen var meget nemt. Bilen blev løftet (der er også en buk under), og den gamle katalysator blev fjernet ved at løsne 4 bolte. De bolte og pakninger der fulgte med den nye Jackson Racing katalysator var af så ringe kvalitet, at dem der allerede sad på blev genbrugt. Så skal du selv skifte katalysator, så bestil samtidig to nye pakninger. Som det ses af billederne, var den nye Jackson Racing katalysator noget anderledes end den gamle. Forhåbentlig bedre kvalitet. Hele operationen tog ca. 30 minutter og må beskrives som ekstremt nemt.


 

7. November Før vinteropbevaring blev bilen lige serviceret hos Andreas fra Au2fast. Udskiftning af olie, oliefilter og kølevand. En pakning mellem kardanaksel og gearkasse var gået, hvilket blev udskiftet på nogenlunde samme tid som det tager mig at skifte 4 tændrør. Andreas kommenterede da også lige lidt på mine dæk... som host host - nok skal skiftes som noget af det første næste sommer. Hvad fa'en. Det var jo sjovt på Sturup Raceway.
 
14. November Før bilen blev gemt helt væk for vinteren blev bilen lige vasket, vokset og fyldt op med benzin. Da bilen var ren og pæn skulle den naturligvis pakkes ind fløjl. At finde det rigtige "Car Cover" er en videnskab i sig selv. England er tilsyneladende det rigtige sted at lede. En artikel i Classic Car gav inspiration til hvad der skulle kigges efter (artiklen til højre).

Jeg begyndte at lede efter links til de covers de var nævnt i artiklen (nogle af dem findes under links), men de var ret dyre. Overvejelser gik derfor i retning af af hvad Moss Motors i UK og MX5parts kunne tilbyde. Eftersom bilen skulle opbevares i aflukket garage og ikke vil blive udsat for vind og vejr valgte jeg et figursyet Duravent car cover fra Moss Motors (Husk også at vælge det store gratis farvekatalog hvis der bestilles fra Moss. Det indeholder langt flere dele end der findes på hjemmesiden).

Duravent Car Coveret er lavet af et vandafvisende materiale, som samtidig kan ånde få at undgå fugt under dækkenet. Indersiden er af et blødt materiale, som ikke ridser bilen. Dækkenet var nemt at montere og fastgøres automatisk af den indsyede elastik hele vejen rundt.


Det må være sidste indlæg under Min MX-5 i år. Ved mindre der kommer spændende ting under jule træet ;o)


Exposed: the great cover up PDF)

Læs mere om Min MX-5
Dagbog 2003
Dagbog 2004
Dagbog 2005

 

© www.five-speed.dk | Disclaimer | E-mail: Webmaster | Sidst opdateret: 21/07/2006